Fotbal: Victorie categorică pentru Real Madrid la revenirea pe Santiago Bernabeu

Echipa de fotbal Real Madrid a revenit pe stadionul Santiago Bernabeu după 18 luni, perioadă în care celebra arenă din capitala Spaniei a fost supusă unor ample lucrări de modernizare, reuşind să învingă cu scorul de 5-2 formaţia Celta Vigo, duminică seara, într-o partidă contând pentru etapa a patra din Primera Division.

Golgheterul francez Karim Benzema fost autorul unei triple, în minutele 24, 46 şi 87 (din penalty), celelalte goluri ale madrilenilor fiind înscrise de brazilianul Vinicius Junior (55) şi de francezul Eduardo Camavinga (72), aflat la prima sa reuşită în tricoul Realului, la meciul de debut după transferul de la Rennes.

Jocul madrilenilor a suferit, însă, în prima repriză, pe parcursul căreia oaspeţii au condus de două ori, prin golurile lui Santi Mina (4) şi Franco Cervi (31).

În urma acestui succes, Real Madrid ocupă prima poziţie în clasament, la egalitate de puncte (10) cu Valencia şi Atletico Madrid, învingătoare la rândul lor în această etapă.

Rezultate:
Sâmbătă
Levante - Rayo Vallecano 1-1
Au marcat: Roger Marti (39 - penalty), respectiv Guardiola Navarro (90+3).

Athletic Bilbao - Mallorca 2-0
Au marcat: Vivian (68), Inaki Williams (74).

Duminică
Espanyol Barcelona - Atletico Madrid 1-2
Au marcat: De Tomas (40), respectiv Carrasco (79), Lemar (90+9).

Osasuna Pamplona - Valencia CF 1-4
Au marcat: Moncayola (8), respectiv Maxi Gomez (26), Aridane Hernandez (50 - autogol), Goncalo Guedes (55), Alderete (73).

Cadiz - Real Sociedad 0-2
A marcat: Oyarzabal (71, 84 - penalty).
Atacantul român Florin Andone a fost rezervă la Cadiz.

Real Madrid - Celta Vigo 5-2
Au marcat: Benzema (24, 46, 87 - penalty), Vinicius Junior (55), Camavinga (72), respectiv Mina (4), Cervi (31).

Luni sunt programate partidele Getafe - Elche şi Granada - Betis Sevilla.

Meciurile Sevilla - FC Barcelona şi Villarreal - Alaves au fost amânate.