Funeralii Regina Ana: 13 august - zi de doliu național pe teritoriul României

Funeralii Regina Ana: 13 august - zi de doliu național pe teritoriul României

Sâmbătă este zi de doliu național pe teritoriul României, în memoria Reginei Ana.

Decizia a fost luată săptămâna trecută de Guvern .

În această zi, toate instituțiile, autoritățile publice centrale și locale vor arbora drapelul României în bernă.

Drapelul va fi arborat în bernă și la sediile partidelor politice, sindicatelor, patronatelor, instituțiilor de învățământ, instituțiilor de cultură și misiunilor diplomatice ale României, la punctele pentru trecerea frontierei, aeroporturi, porturi, gări și aerogări, precum și ca pavilion pe navele și ambarcațiunile care navighează sub pavilion românesc.

Aceeași obligație le revine și persoanelor fizice, dacă arborează drapelul României la domiciliu sau reședință.

Posturile naționale de radio și televiziune, precum și instituțiile de cultură vor trebui să își adapteze programul în mod corespunzător.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imagini hot! / Profesoară de biologie prinsă de elevi că făcea videochat

2 De citit... / Da, oameni buni, asta este o realitate despre care la noi se face o bășcălie prostească...

3 Hopa! Vine greaua pentru Rusia de la „prietenul” Trump?

4 „Începe să se întrevadă cum va arăta sfârșitul războiului”. Soluțiile Ucrainei pentru a învinge Rusia, chiar dacă ar mai pierde teritorii

5 Simona Halep și-a pierdut o treime din avere. Anunțul cutremurător al americanilor. 18 milioane de dolari, duși pe apa sâmbetei