GCS: Municipiul Cluj-Napoca are o incidenţă COVID de 23,12 cazuri la mia de locuitori

GCS: Municipiul Cluj-Napoca are o incidenţă COVID de 23,12 cazuri la mia de locuitori

Municipiul Cluj-Napoca înregistrează o rată de infectare cu SARS-CoV-2, cumulată la 14 zile, de 23,12 cazuri la mia de locuitori, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

Pe primul loc la incidenţă se află municipiul Dej (judeţul Cluj) cu 28,7 cazuri la mia de locuitori.

Incidenţe mari se înregistrează şi în oraşele Timişoara - 21,85, Otopeni (Ilfov) - 20,88, Siret (Suceava) - 19,21, Ghimbav (Braşov) - 19,9 şi Oradea - 18,49.

O rată de infectare cu SARS-CoV-2 de peste 3 la mia de locuitori se înregistrează în 270 de oraşe.

La nivelul comunelor, cea mai mare incidenţă se înregistrează în continuare în localitatea Moşniţa Nouă (Timiş) - 39,98 cazuri la mia de locuitori (589 de cazuri la o populaţie de 14.732 de persoane).

De asemenea, incidenţe mari mai sunt în comunele:

* Dumbrăviţa (Timiş) - 38,7 (727 de cazuri la o populaţie de 18.785 de persoane)

* Giroc (Timiş) - 32,39 (723 de cazuri la o populaţie de 22.325 de persoane)

* Sânmihaiu Român (Timiş) - 31,79 (285 de cazuri la o populaţie de 8.965 de persoane)

* Ciurila (Cluj) - 30,42 (54 de cazuri la o populaţie de 8.596 de persoane)

Un număr de 1.416 de comune au rata de infectare peste 3 la mia de locuitori. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?