GCS: Şase decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

GCS: Şase decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Şase decese au fost înregistrate în ultimele 24 de ore la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit GCS, este vorba despre doi bărbaţi şi patru femei, internaţi în spitale din judeţele Arad, Caraş-Severin, Constanţa, Maramureş, Cluj şi Bucureşti. Persoana decedată în judeţul Maramureş nu este cetăţean român.

Dintre acestea, două decese a fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, unul la categoria de vârstă 70-79 ani şi trei la categoria 80 plus.

Patru dintre decese s-au înregistrat la pacienţi care au prezentat comorbidităţi, iar pentru două nu au fost raportate comorbidităţi până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referinţă, precizează GCS.

De la începutul pandemiei, în total, 34.348 de persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat în România. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

4 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”