Gimnastică artistică: Larisa Iordache, medaliată cu argint la sărituri, la Europenele de la Mersin

Sportiva română Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în finala de la sărituri, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia).

Iordache a avut sărituri notate cu 14,200 şi 13,550, media sa fiind 13,875.

Aurul a fost câştigat de Zsofia Kovacs (Ungaria), cu 14,050, după 14,350 la prima săritură şi 13,750, la a doua.

Medalia de bronz a revenit ucrainencei Anastasia Motak, cu 13,850 (14,250 la prima săritură, 13,450 la a doua).

Românca Ioana Stănciulescu s-a clasat pe locul al cincilea, cu 13,575 (14,150, respectiv 13,000).

Larisa Iordache avusese a treia medie în calificări. Ea va evolua şi în celelalte trei finale, la paralele (a doua notă din calificări), bârnă (prima notă) şi sol (prima notă).

Pentru Larisa Iordache este a doua medalie de argint câştigată la Mersin, după cea cu echipa.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia