Giorgia Meloni își dorește un guvern pro-european și pro-NATO

Giorgia Meloni își dorește un guvern pro-european și pro-NATO

Giorgia Meloni are mari șanse să devină noua șefă a guvernului italian. Ea și-a avertizat partenerii de coaliție legat de viziunea sa asupra noului guvern pe care îl va forma.

Giorgia Meloni își dorește un guvern pro-european și pro-NATO FOTO EPA EFE

Giorgia Meloni își dorește un guvern pro-european și pro-NATO FOTO EPA EFE

Atacurile dure ale Giorgiei Meloni au apărut după ce unul dintre partenerii săi de coaliție, Silvio Berlusconi, a reluat legătura cu Vladimir Putin. De asemenea, a apărut și o înregistrare cu acesta în care îl acuză pe Zelenski că a declanșat războiul cu Rusia.

Meloni și-a informat partenerii de coaliție că noul guvern va fi unul de factură pro-europeană și pro-NATO. Cine nu este de acord, nu se va putea alătura guvernului său.

O Italie condusă de noi nu va fi niciodată veriga slabă a Occidentului”, a anunțat Meloni într-un comunicat, relatează Digi24 .

Aflată la conducerea unui partid cu rădăcini neofasciste, Meloni a promis în repetate rânduri că va continua să susțină Ucraina în războiul cu Rusia și va respecta sancțiunile occidentale impuse rușilor.

Într-o privință am fost, sunt și voi fi mereu clară. Intenționez să conduc un guvern cu o politică externă clară și inechivocă. Oricine nu e de acord cu mine pe această poziție esențială nu poate fi parte a guvernului”, a spus Giorgia Meloni.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?