Golul ungurului Zoltan Gera împotriva Portugaliei, ales cel mai frumos de la EURO 2016

Golul reușit de ungurul Zoltan Gera împotriva Portugaliei a fost ales de internauți cel mai frumos de la EURO 2016, a anunțat miercuri site-ul UEFA.

Golul prin care Gera a deschis scorul în meciul Ungaria — Portugalia (3-3) din faza grupelor a strâns 32% din voturi, mai bine de 150.000 de internauți pronunțându-se în favoarea sa. Gera, un jucător în vârstă, 37 de ani, care evoluează în campionatul intern, la Ferencvaros, a marcat cu stângul, de la marginea careului, după ce a controlat mingea pe piept.

Golul lui Gera este urmat de cel al portughezului Cristiano Ronaldo din meciul cu Țara Galilor (2-0), care a adunat 24% din voturi, iar al treilea este cel semnat de Xherdan Shaqiri în partida cu Polonia (1-1 după 120 de minute), gol ce a strâns 23% din voturi.

Pe locul 4, cu 16%, vine golul portughezului Eder din finala cu Franța (1-0 după prelungiri). Pe locul 5, cu 5 procente, se situează reușita galezului Hal Robson-Kanu din jocul cu Belgia (3-1).

AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Teodora Oprea)


populare
astăzi

1 Iranul a distrus un radar de 500 de milioane de dolari al SUA folosit pentru a detecta rachetele balistice, inclusiv cele cu focos nuclear

2 Cât numerar să păstrăm acasă pentru urgențe? Recomandările UE pentru 72 de ore

3 Primă de pensionare la stat de 532.000 de euro, pentru un angajat al ROMATSA

4 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?

5 Tensiuni în PSD / Paul Stănescu, liderul grupării care cere alianță cu AUR