Guvern: Control dispus de premierul Cioloș la CNAS privind funcționarea sistemului informatic al cardului de sănătate

Guvern: Control dispus de premierul Cioloș la CNAS privind funcționarea sistemului informatic al cardului de sănătate

O echipă coordonată de Corpul de control al premierului va verifica la CNAS modul de funcționare a sistemului informatic al cardului național de sănătate, se arată într-un comunicat al Guvernului transmis AGERPRES.

"Din dispoziția premierului Dacian Cioloș, o echipă coordonată de Corpul de control al primului-ministru va începe o acțiune de control la Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru a verifica modul de funcționare a sistemului informatic al cardului național de sănătate", precizează sursa citată.

Conform Guvernului, controlul va fi efectuat de o echipă mixtă, formată din reprezentanți ai Corpului de control al premierului și ai Corpului de control al ministrului Sănătății. Perioada supusă verificărilor este 1 ianuarie 2016 până în prezent.

"Controlul a fost dispus având în vedere disfuncționalitățile înregistrate privind modul de funcționare a sistemului informatic al cardului național de sănătate", se mai spune în comunicat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „O acțiune deliberată. Ne pregătim pentru cele mai rele scenarii”

4 Marele frate chinez. Cum trece lumea sub controlul Chinei

5 Traian Băsescu, avertisment sumbru pentru români: „Pe 28 Septembrie, seara, Putin şi ai lui pot fi la graniţa României”