Guvernul desfiinţează Inspecţia Muncii şi Agenţia de Plăţi şi formează, din comasare, o nouă agenţie

Inspecţia Muncii şi Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială vor fi desfiinţate, iar în locul acestora va fi formată, prin comasare, o structură unică, denumită Agenţia Naţională pentru Inspecţia Muncii şi Securitate Socială, în subordinea Ministerului Muncii, a decis Guvernul.

Urmare a acestei decizii, în subordinea noii agenţii vor fi create, la nivelul fiecărui judeţ şi al municipiului Bucureşti, direcţii judeţene de muncă şi securitate socială, conform ordonanţei de urgenţă privind noua configuraţie a Guvernului.

Agenţia va fi condusă de un secretar de stat numit de premier la propunerea ministrului Muncii şi va prelua personalul celor două structuri comasate, dar cu încadrarea în numărul maxim de posturi.

Guvernul a mai decis înfiinţarea Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Dizabilităţi, prin preluarea activităţii în domeniu de la Ministerul Muncii, care va fi condusă tot de un secretar de stat.

 


populare
astăzi

1 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

2 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

3 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”

4 DOCUMENTE Iese fum fără foc? / Noi amănunte despre „cuibul porumbeilor” Docuz / Ciolacu

5 BREAKING „De mâine sunt în bancă cu PNL” / Prima plecare a unui parlamentar din PSD la PNL