Handbal masculin: Dinamo a reuşit a treia sa victorie în Liga Campionilor, 33-29 cu Motor Zaporoje (GALERIE FOTO)

CS Dinamo Bucureşti a învins echipa ucraineană HC Motor Zaporoje, cu scorul de 33-29 (16-14), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a bifat a treia sa victorie în grupă, după trei înfrângeri consecutive usturătoare.

Începutul de meci a fost destul de dificil, ucrainenii conducând cu 6-4, 7-5 şi 8-7 (min. 14). Dinamo a preluat apoi controlul şi a intrat la pauză cu un avans de două goluri pe tabelă, 16-14.

Repriza secundă a fost una destul de echilibrată timp de un sfert de oră, în care Dinamo a avut unu şi două goluri avantaj, Motor egalând de două ori, 17-17, 23-23. Echipa antrenată de Xavi Pascual a avut prima oară trei lungimi în faţa adversarei în min. 49, 26-23, iar până la final nu a mai cedat iniţiativa, încheind cu 33-29, singurul ecart de patru goluri din acest meci strâns.

Brazilianul Raul Campos Nantes a făcut un meci perfect, marcând 13 goluri din tot atâtea aruncări. Pentru Dinamo au mai înscris Javier Humet Gaminde 4 goluri, Octavian Bizău 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Eduardo Gurbindo Martinez 2, Christian Dissinger 2, Alex Pascual Garcia 2, Ahmend Moustafa Khairi Nasralla 1, Dan Racoţea 1, Cedric Sorhaindo 1, Valentin Ghionea 1.

Golurile oaspeţilor au fost marcate de Viaceslav Bohan 6, Dmitro Goriga 5, Vladislav Donţov 3, Luka Sebetic 3, Aidenas Malasinskas 6, Iuri Kubatko 2, Ecuard Kravcenko 1, Oleksandr Kasai 1, Maksim Viunik (portar) 1, Denis Vasilev 1.

Meciul a fost arbitrat de croaţii Matija Gubica şi Boris Milosevic, iar delegat EHF a fost israelianul Shlomo Cohen.

În alt meci din grupă, SG Flensburg-Handewitt a dispus de Telekom Veszprem cu 30-27.

Tot joi au loc meciurile Paris Saint-Germain Handball - Barca şi FC Porto - Lomza Vive Kielce.