Handbal masculin: Dinamo Bucureşti, învinsă acasă de PSG, cu 39-31, în Liga Campionilor

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă clar de valoroasa echipă franceză Paris Saint-Germain Handball, cu scorul de 39-31 (20-16), joi seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin.

În urma acestui eşec, Dinamo mai are doar şanse teoretice de calificare în play-off.

Dinamo a condus doar de trei ori în acest meci, cu 1-0, 2-1 şi 3-2, menţinând echilibrul timp de 20 de minute, PSG desprinzându-se la 13-13. La pauză, oaspeţii aveau deja patru goluri în plus, 20-16. Parizienii au reuşit să îşi mărească avantajul după pauză, câştigând fără drept de apel, cu 39-31.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au înscris Raul Nantes Campos 7 goluri, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 6, Amine Bannour 3, Nicuşor Negru 3, Cedric Sorhaindo 2, Valentin Ghionea 2, Christian Dissinger 2, Ahmed Moustafa Khairi Nasralla 2, Alex Pascual Garcia 2, Dan Racoţea 1, Eduardo Gurbindo Martinez 1.

Iranianul Saeid Heidarirad a apărat 9 şuturi (21,95%), iar algerianul Khalifa Ghedbane a parat 3 mingi (30%).

Golurile oaspeţilor au fost marcate de Mathieu Grebille 5, Benoit Kounkoud 4, Nikola Karabatic 4, Ferran Sole Sala 4, Mikkel Hansen 7, Nedim Remili 3, Kamil Syprzak 2, Luc Steins 2, Adama Keita 2, Vincent Gerard (portar) 2, Baptiste Clay 1, Henrik Toft Hansen 1, Sadou Ntanzi 1, Danis Kristopans 1.

Gerard a apărat 11 şuturi (26,19%).

În alt meci jucat joi, Telekom Veszprem a dispus de Lomza Vive Kielce cu 35-33. Miercuri, SG Flensburg-Handewitt a remizat cu FC Porto, 26-26. Partida Motor Zaporoje - Barca nu s-a disputat.

Clasament
1. Lomza Vive Kielce 18 puncte (13 jocuri)
2. Paris Saint-Germain Handball 16 p (12 j)
3. Barca 16 p (12 j)
4. Telekom Veszprem 15 p (13 j)
5. SG Flensburg-Handewitt 10 p (13 j)
6. FC Porto 9 p (13 j)
7. Motor Zaporoje 8 p (11 j)
8. CS Dinamo 8 p (13 j)

În ultima etapă, pe 9 martie, Dinamo va juca pe terenul echipei poloneze Lomza Vive Kielce.

Primele două clasate se califică direct în sferturile de finală, iar formaţiile clasate pe locurile 3-6 joacă baraje pentru sferturi, încrucişat, cu formaţiile din Grupa A.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Sursa foto: CS Dinamo Handbal / Facebook

4 VIDEO Voi ați văzut ce se întâmplă cu mașinile electrice în Germania?