Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, luni, la 3,26% pe an

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă, a scăzut luni, pe piaţa interbancară, la 3,26% pe an, de la 3,29% cât era vineri, reiese din datele Băncii Naţionale a României (BNR).

Conform datelor BNR, la începutul acestui an, ROBOR la 3 luni se situa la 2,05%.

În ceea ce priveşte indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare, acesta a coborât la 3,49% pe an faţă de 3,50%, vineri.

De asemenea, ROBOR la nouă luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de băncile comerciale de la alte bănci comerciale, a înregistrat un recul faţă de vineri, de la 3,58% pe an, la 3,56%, iar indicele ROBOR la 12 luni, a scăzut la 3,61% pe an, de la 3,64% în şedinţa anterioară. AGERPRES


populare
astăzi

1 Radu Drăgușin, profit de sute de mii de euro din imobiliare, după o investiție făcută la 20 de ani

2 Ultima șmecherie a PSD

3 „Cea mai mare schimbare din medicină de la descoperirea antibioticelor”

4 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?

5 VIDEO Loredana a împărțit merdenele, dar priviți cum era îmbrăcată...