Iordanianul Jamal Abdel Jabbar Khalil, declarat indezirabil, pe 15 ani, din rațiuni de securitate națională

Curtea de Apel București a admis marți cererea formulată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București și l-a declarat indezirabil pe cetățeanul iordanian Jamal Abdel Jabbar Khalil, pe o perioadă de 15 ani, din rațiuni de securitate națională.

''La data de 28.12.2015, în urma propunerii formulate de SRI — Autoritatea Română cu competențe în domeniul securității naționale, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București a sesizat Curtea de Apel București, conform dispozițiilor legale ce reglementează regimul străinilor în România, pentru a aprecia asupra dispunerii măsurii de declarare ca indezirabil a cetățeanului iordanian Jamal Abdel Jabbar Khalil, pe o perioadă de 15 ani, pentru considerente de securitate națională'', se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București transmis marți AGERPRES.

În cauză au rezultat indicii temeinice conform cărora cetățeanul iordanian a desfășurat activități de natură să pună în pericol securitatea națională, activități ce se încadrează în dispozițiile Legii nr. 51/ 1991 privind siguranța națională și ale Legii nr. 535/ 2004 privind prevenirea și combaterea terorismului, precizează sursa citată.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană