Istvan Kovacs pleacă din Qatar plin de bani: Anunțul FIFA înaintea sferturilor Mondialului

România s-a mândrit cu faptul că a avut o brigadă completă la Mondialul din Qatar, formată din centralul Istvan Kovacs și asistenții Mihai Artene și Vasile Marinescu. Din păcate, deși au stat mai multe săptămâni la Doha – lotul arbitrilor a sosit în Qatar înaintea turneului final pentru pregătire și acomodare – românii n-au primit niciun meci. Iar acum, înaintea sferturilor Mondialului, FIFA i-a inclus pe Kovacs, Artene și Marinescu pe lista arbitrilor care vor fi trimiși acasă.

Istvan Kovacs are șanse mari să arbitreze la viitoarea ediție a Mondialului în 2026.

Cât a fost la Doha, Istvan Kovacs (38 de ani) a fost delegat de opt ori pe parcursul Mondialului, însă numai în calitate de arbitru de rezervă. Din această postură, centralul din Carei a ridicat tabelul la schimbări, a arătat minutele de prelungire și i-a atenționat pe antrenori, când au depășit zona tehnică. Pentru efortul depus, Kovacs a fost răsplătit generos:

*70.000 de dolari pentru prezența sa în Qatar.

*Câte 2.500 de dolari pentru fiecare partidă în care a fost rezervă în faza grupelor.

*5.000 de dolari pentru meciul Portugalia – Elveția (6-1) din optimi în care, din nou, a fost rezervă.

În total, Istvan Kovacs se întoarce acasă cu 92.500 de dolari. Și va arbitra la cel mai înalt nivel al fotbalului european, în condițiile în care, doar în acest sezon, el a avut trei delegări în grupele Ligii Campionilor, două meciuri în Liga Națiunilor și o partidă în calificările Conference League.