Italia: Salvini, care va merge la Moscova pentru finala Cupei Mondiale, i-a adus un omagiu lui Putin

Italia: Salvini, care va merge la Moscova pentru finala Cupei Mondiale, i-a adus un omagiu lui Putin

Ministrul italian de interne Matteo Salvini a anunţat luni pe Twitter că va merge duminică la Moscova pentru finala Cupei Mondiale de Fotbal şi i-a adus un omagiu preşedintelui rus Vladimir Putin, relatează AFP.

''De oameni ca el, care au în inimă interesul propriilor cetăţeni, ar fi nevoie cu zecile în această ţară'', în Italia, a declarat Salvini, care şi-a făcut din sloganul ''Italienii mai întâi'' linia sa de conduită în politică.

Purtătoarea sa de cuvânt a confirmat această deplasare, dar a precizat luni că Salvini, care este şi vicepremier, nu se va întâlni cu Putin, contrar a ceea ce se intenţiona la un moment dat.

Surse ale Ligii (extrema dreaptă), al cărei şef este Salvini, au precizat că acesta va merge la Moscova pentru a asista la finala Cupei Mondiale de Fotbal şi pentru a se întâlni cu omologul său rus. AGERPRES


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”

3 VIDEO „Este cea mai amplă operațiune de transport feroviar din Europa din ultimii 30-40 de ani”

4 O chestie care dă fiori / Oamenii de știință au descoperit ADN uman într-un meteorit vechi de 2 miliarde de ani

5 Are dreptate Mircea Marian / Coaliția de guvernare a mărit taxele și acum nu mai produce nimic