Kelemen Hunor: Nu vom vota pentru excluderea FIDESZ din PPE

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marţi, într-o emisiune televizată, că formaţiunea sa nu va vota pentru excluderea FIDESZ din PPE, dacă se va ajunge la un astfel de vot, în urma analizei din 20 martie a popularilor europeni.

"Nu vom vota pentru excludere. Pentru PPE ar fi o pierdere foarte mare. În campanie se spun foarte multe lucruri, se spun cu diferite nuanţe şi accente; acest lucru intră în logica campaniilor electorale. Eu cred că orice astfel de decizie ar fi extrem de dăunătoare PPE după alegeri, când se va forma o majoritate. Fără aceste mandate de la FIDESZ, s-ar putea să nu aibă majoritatea PPE. Noi nu vom susţine acest demers şi sper că până în 20 martie - mai avem 15 zile - lucrurile vor fi clarificate şi nu se va vota această iniţiativă", a spus Kelemen Hunor la TVR1.

PPE va analiza pe 20 martie solicitările de excludere a FIDESZ din rândurile sale. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas