Kosovo amână din nou, la solicitarea SUA, amendarea șoferilor cu plăcuțe de înmatriculare emise de Sebia. Avertismentul lui Aleksandr Vucici

Autorităţile din Kosovo şi-au amânat din nou, la solicitarea Statelor Unite, implementarea deciziei de a-i amenda pe şoferii care nu renunţă la plăcuţele de înmatriculare emise de Serbia.

FOTO Profimedia

FOTO Profimedia

Amânarea este pentru un termen de 48 de ore, informează Reuters, potrivit Agerpres .

„Accept solicitarea (ambasadorului Statelor Unite, n. red.) privind o amânare de 48 de ore. Mă bucur să lucrez cu Statele Unite şi cu UE la găsirea unei soluţii pe parcursul următoarelor două zile”, a transmis pe Twitter marţi dimineaţa premierul kosovar Albin Kurti.

Începând de marți dimineață, de la ora locală 08.00, poliţiştii kosovari ar fi trebuit să înceapă să-i amendeze pe cei care nu şi-au schimbat plăcuţele de înmatriculare emise de Serbia cu cele ale Kosovo. Aproximativ 10.000 de şoferi sunt vizați de această măsură.

Tensiunile dintre Belgrad şi Priștina au cunoscut o nouă intensificare după decizia Guvernului din Kosovo de a aplica treptat, de la 1 noiembrie, decizia de înlocuire a plăcuţelor de înmatriculare auto emise de Serbia cu unele locale. Această decizie a provocat furie la Belgrad și violenţe în zone din Kosovo locuite de minoritatea sârbă. Recent, sute de poliţişti, judecători, procurori şi alţi funcţionari de stat din minoritatea sârbă şi-au dat demisia în semn de protest.

Atât Statele Unite, cât şi Uniunea Europeană sunt îngrijorate de o reapariţie a violenţelor interetnice.

Luni, Serbia şi Kosovo s-au întrunit sub medierea UE, dar cele două părți nu au reuşit să ajungă la un acord în disputa cu privire la plăcuţe.

Luni seara târziu, preşedintele sârb Aleksandar Vucici a declarat că ţara sa va opri emiterea şi înnoirea plăcuţelor de înmatriculare pentru partea de nord a Kosovo, dar a avertizat că tensiunile sunt în creştere.

„Am primit puţin mai devreme cele mai noi informaţii, situaţia este foarte dificilă şi în pragul conflictului”, a spus Vucici.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Eu i-am făcut plângerea penală”. Consilierul lui Ilie Bolojan dezvăluie că l-a reclamat pe Robert Negoiță la DNA

2 „L-am avertizat”. Omul de afaceri Dragoș Sprînceană rupe tăcerea, după raportul Congresului SUA: „Am fost în contact săptămânal cu Călin Georgescu”

3 Un document misterios, publicat de Ministerul Energiei și șters după câteva minute / Furnizorii de electricitate și gaze erau acuzați de creșterea nejus…

4 Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, sub control judiciar pe o cauțiune stabilită la 800.000 de lei

5 Un universitar ieșean, trimis în judecată pentru „viol în circumstanțe agravante”, va fi judecat în stare de arest