Kovesi: Decretul de revocare emis de preşedintele României lasă un mare semn de întrebare

Laura Codruţa Kovesi a declarat luni că decretul de revocare a sa din funcţia de şef al DNA emis de preşedintele Klaus Iohannis "lasă un mare semn de întrebare", referindu-se la o subordonare "discreţionară" a procurorilor-şefi faţă de ministrul Justiţiei.

"Decretul de revocare emis de preşedintele României lasă un mare semn de întrebare. Va exista o subordonare discreţionară a procurorilor-şefi faţă de ministrul Justiţiei? Nu comentez decizia Curţii Constituţionale, însă aş vrea să arăt că motivarea sugerează că procurorii ar putea fi în viitor subordonaţi ministrului Justiţiei şi, de aceea, cred că o clarificare rămâne în continuare necesară", a spus Kovesi, în cadrul unei conferinţe de presă. AGERPRES/(A - autor: Eusebi Manolache, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”