Laptopul premierului belgian, care ar conţine informaţii sensibile, a fost furat

Laptopul premierului belgian Elio Di Rupo, care conţinea informaţii sensibile referitoare la familia regală, precum şi documente privind politica internă belgiană, a fost furat, luni, din maşina oficială, a dezvăluit, joi, presa locală, relatează postul de televiziune RTL, în pagina online.

Elio Di Rupo (Imagine: AFP/ Mediafax Foto)

"Este vorba în principal de câteva note şi documente personale de serviciu şi nu, aşa cum a relatat presa, secrete de stat sau informaţii clasificate. De altfel, acestea sunt folosite conform legii. În plus, laptopul premierului era securizat", a precizat Thomas Mels, reprezentant al biroului de presă al premierului belgian.

Potrivit RTL, furtul a avut loc când premierul Elio Di Rupo s-a deplasat la o sală de fitness din Bruxelles, după ce a plecat de la Comisia Europeană. Şoferul premierului belgian a lăsat maşina nesupravegheată şi a intrat într-o librărie din apropiere. În acest timp, hoţii au forţat o uşă şi au spart geamurile maşinii pentru a lua lucrurile aflate în portbagaj.

Premierul Elio Di Rupo şi şoferul s-au prezentat pentru declaraţii la poliţia locală din Bruxelles.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană