Liga I: ACS Poli Timişoara - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2, în play-out

ACS Poli Timişoara şi ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au terminat la egalitate, 2-2 (1-0), luni seara, pe stadionul ''Dan Păltinişanu'' din Timişoara, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Alexandru Ciucur (23) a deschis scorul pentru Poli, după o minge respinsă de portarul Niczuly. Sepsi OSK a restabilit egalitatea după pauză, cu şansă, după ce mingea centrată de fundaşul Albert Dalmau a fost deviată nefericit în propria poartă de Andrei Artean (50). Oaspeţii au trecut în avantaj în min. 79, prin nigerianul Benjamin Kuku (79), cu un şut de la distanţă, care l-a surprins pe portarul Cătălin Straton. Sepsi a avut şansa de a tranşa soarta partidei, dar Istvan Fulop a trimis mingea în bară din lovitură liberă (82). Poli a reuşit să obţină egalul, după ce a marcat prin Alin Şeroni (89), introdus patru minute mai devreme, din nou după o minge respinsă de Niczuly.

Poli a încheiat meciul în 10 jucători, după ce ''veteranul'' Răzvan Raţ (36 ani), aflat la primul său meci în Liga I din 2003 (pentru Rapid), a fost eliminat pentru un fault dur la Kuku.

În sezonul regulat, Sepsi a remizat pe Bega, 0-0, şi s-a impus cu 1-0 în retur.

Poli a ajuns la 13 etape consecutive fără victorie, 7 egaluri şi 6 eşecuri.

Sepsi a reuşit al treilea egal la rând şi al patrulea în ultimele cinci etape (un eşec).

ACS Poli Timişoara - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2 (1-0), stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara
Au marcat: Alexandru Ciucur (23), Alin Şeroni (89), respectiv Andrei Artean (50, autogol), Benjamin Kuku (79).
Cartonaş roşu: Răzvan Raţ (ACS Poli, 90+3).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Denis Haidiner (Hunedoara)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Ioan Bogdan (Arad) - LPF
AGERPRES (AS/editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?