Liga I: ACS Poli Timișoara - CS Universitatea Craiova 2-2, în play-out

ACS Poli Timișoara și CS Universitatea Craiova au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), miercuri seara, pe Bega, în ultimul meci din etapa a 10-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal. Oaspeții au deschis scorul prin Nuno Rocha (42), dar bănățenii au întors scorul în primele minute ale reprizei secunde, prin golurile înscrise de Dorin Goga (48 — penalty) și Dan Popescu (52). CSU a reacționat imediat și a egalat prin Alexandru Băluță (53).

Nuno Rocha și Băluță i-au dedicat golurile marcate camerunezului Patrick Ekeng, decedat vineri 6 mai. Echipele au evoluat cu banderole negre și au păstrat un moment de reculegere înaintea partidei.

Echipa din Bănie a dominat meciul destul de autoritar și a ratat numeroase ocazii de gol, între care trei prin Andrei Ivan, în situații de unu la unu cu portarul Mădălina Smaranda.

Craiovenii pierd teren prin acest egal în lupta cu CSMS Iași pentru Europa League, în timp ce Poli nu reușește să evadeze din zona retrogradării. Poli nu are nicio victorie în ultimele patru etape (două egaluri, două eșecuri). Universitatea e neînvinsă de trei etape, craiovenii venind după două victorii.

ACS Poli Timișoara — CS Universitatea Craiova 2-2 (0-1), stadion "Dan Păltinișanu" — Timișoara

Au marcat: Dorin Goga (48 — penalty), Dan Popescu (52), respectiv Nuno Rocha (42), Alexandru Băluță (53).

Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenți adiționali: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe), Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești) — CCA, Cătălin Cursaru (Ploiești) — LPF