Liga I: CS Universitatea Craiova - FC Botoșani 2-1, în play-out

CS Universitatea Craiova a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 2-1 (0-1), joi, în Bănie, într-un meci din etapa a patra a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Universitatea a obținut o victorie nesperată, după ce a fost condusă cu 1-0 și a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

După o jumătate de oră de joc tern, oaspeții au deschis scorul prin camerunezul Michael Ngadeu (31), care a marcat cu capul în urma unei faze fixe, după o ieșire neinspirată a portarului Cătălin Straton. Universitatea a rămas apoi în zece oameni (39), Silviu Izvoranu fiind eliminat după ce a primit a al doilea cartonaș galben în decurs de trei minute (pentru simulare).

După ce Straton s-a opus golului imediat după pauză, la șuturile lui Cabrera și Matulevicius, la aceeași fază (47), gazdele au dominat debutul reprizei secunde și au reușit egalarea prin fundașul ivorian Stephane Acka (54), la primul său gol pentru echipa craioveană. Finalul a fost pe contre, ambele echipe trecând pe lângă golul victoriei, dar șansa a surâs oltenilor, care au marcat prin Andrei Hergheligiu (90).

FC Botoșani a irosit o mare șansă prin Ngadeu (85), la 1-1, iar apoi în prelungiri au avut șansa de a egala (90+1), însă Cabrera a nimerit bara din foarfecă.

CS Universitatea nu reușise să o învingă pe FC Botoșani în sezonul regulat, remizând în Bănie (0-0) și pierzând în deplasare (2-3).

FC Botoșani are doar o victorie în ultimele șapte partide de campionat (un egal, cinci eșecuri).

CS Universitatea a câștigat trei din ultimele patru partide.

CS Universitatea Craiova — AS FC Botoșani 2-1 (0-1), stadion Extensiv — Craiova

Au marcat: Stephane Acka (54), Andrei Hergheligiu (90), respectiv Michael Ngadeu (31).
Cartonaș roșu: Silviu Izvoranu (CS Universitatea Craiova, 39).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Vladimir Urzică (Piatra Neamț); arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (București)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Cătălin Cursaru (Ploiești) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)

1 Va fi asfaltat cel mai vechi drum din țară, o variantă mai scurtă cu 30 de km la Valea Oltului!

2 Florin Călinescu, dividende de peste un milion de lei...

3 Primul general român format la Harvard răspunde unei întrebări presante. Ce șanse mai are Ucraina să învingă Rusia