Liga I: FC Botoșani - Concordia Chiajna 2-1

FC Botoșani a învins-o pe teren propriu pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1 (0-1), într-un meci disputat luni în etapa a șaptea a Ligii I de fotbal.

Concordia a marcat prima, în minutul 27, când Paul Batin, fost jucător la FC Botoșani, a înscris din interiorul careului.

Egalarea a venit meritat în minutul 53, când Laurențiu Buș a fructificat de la marginea careului mic centrarea lui Olimpiu Moruțan de pe dreapta. Mihai Roman le-a adus pe gazde în avantaj după numai două minute, când a profitat de greșeala lui Nicușor Fota.

Oaspeții au avut o mare șansă de egalare în minutul 58 și au mai ratat ocazii clare până la finalul partidei, la una din ultimele faze cerând penalty. Gazdele au avut de asemenea ocazii importante.

Olimpiu Moruțan a primit al doilea cartonaș galben, pentru simulare, în minutul 77.

După acest succes, FC Botoșani a acumulat 16 puncte și a urcat pe poziția a doua a clasamentului. Echipa din Botoșani a fost neînvinsă până în etapa trecută, când a cedat pe terenul lui CS Universitatea Craiova (0-1), în singurul meci în care nu a înscris în acest campionat.

Concordia rămâne fără victorie în actualul campionat și este pe locul 13, penultimul, cu două puncte.

FC Botoșani — CS Concordia Chiajna 2-1 (0-1), stadion ''Municipal'' — Botoșani
Au marcat: Laurențiu Buș (53), Mihai Roman (55), respectiv Paul Batin (27)
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești); arbitri asistenți: Mircea Mihail Grigoriu (București), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Pitești)
Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Viorel Anghelinei (Galați) — LPF
Cartonaș roșu: Moruțan (FC Botoșani, 77)

AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Daniela Juncu)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”