Liga I: FC Botoșani - Dinamo 2-1

FC Botoșani a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii I de fotbal.

Gazdele au deschis scorul în urma autogolului marcat de spaniolul José Antonio Romera Navarro (22), dar Dinamo a egalat după pauză, prin Dorin Rotariu (52).

Soarta meciului a fost decisă de golul marcat de Gabriel Vașvari dintr-un penalty acordat ușor de arbitru (72), pentru un presupus fault al lui Antun Palic la Robert Elek. În plus, mijlocașul croat a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Fiecare formație a avut câte o bară, gazdele prin Mihai Roman (8), iar Dinamo prin Luka Maric (21).

Dinamovistul Valentin Lazăr putea fi eliminat în minutul 40, când l-a călcat pe Nicolae Mușat.

Dinamo are o singură victorie în ultimele șapte etape (trei egaluri, trei eșecuri).

FC Botoșani, care a urcat pe locul al treilea, are șase victorii în acest campionat, trei acasă și trei în deplasare.

FC Botoșani — Dinamo București 2-1 (1-0), stadion "Municipal" — Botoșani
Au marcat: José Antonio Romera Navarro (22, autogol), Gabriel Vașvari (72 — penalty), respectiv Dorin Rotariu (52).
Cartonaș roșu: Antun Palic (Dinamo, 70).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuș) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

4 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”