Liga I: FC Viitorul - Dinamo 0-0, în play-off

FC Viitorul Constanța a terminat la egalitate cu Dinamo București, scor 0-0, luni, la Ovidiu, într-un meci din prima etapă a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Cele două echipe nu au reușit să marcheze în ciuda numeroaselor ocazii de gol create pe o vreme dificilă, cu ploaie insistentă și vânt puternic.

FC Viitorul a dominat prima repriză și și-a creat trei ocazii bune de gol, prin Aurelian Chițu (14), Ionuț Nedelcearu (26 — aproape de autogol) și Cristian Ganea (36).

După pauză, tot echipa antrenată de Gheorghe Hagi a avut ocazii de gol, prin Neluț Roșu (48) și Ionuț Vînă (53), dar Dinamo a fost mai periculoasă în ultima jumătate de oră a partidei.

Azer Busuladzic (62) a tras pe lângă poartă din poziție excelentă, de la 16 metri, Nistor a șutat de la distanță, dar mingea a fost respinsă de portar (79), Victor Rîmniceanu (87) a respins șutul din apropiere al lui lui Nedelcearu, pentru ca fundașul Mihai Popescu să rateze ultima oportunitate a meciului (90+3).

FC Viitorul a mai avut o șansă, prin Cristian Hodorogea (71), dar acesta nu a ajuns la centrarea lui Romario Benzar.

La Dinamo a debutat în min. 61 internaționalul moldovean Danu Spătaru, intrat în locul lui Claudiu Bumba.

Jucătorii dinamoviști au ieșit după pauză cu un banner pe care scria ''Vrem stadion''.

În sezonul regulat, rezultatul a fost egal, 1-1, la Ovidiu, iar FC Viitorul s-a impus cu 2-1 la București.

Dinamo venea după patru victorii consecutive în mandatul lui Cosmin Contra (trei în campionat, una în Cupa Ligii).

FC Viitorul are o singură victorie în ultimele patru etape (două eșecuri, un egal).

FC Viitorul Constanța — FC Dinamo București 0-0, Academia ''Gheorghe Hagi" — Teren Central, Ovidiu
Arbitru: Marcel Bîrsan (București); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Marian Ivan (Brașov) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)