Liga I: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari 2-2, în play-out

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu FC Voluntari, 2-2 (0-1), luni seara, la Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a doua a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Sepsi OSK a scăpat printre degete victoria la primul său meci jucat la Sfântu Gheorghe în Liga I, care a fost şi primul jucat în nocturnă pe stadionul ''Municipal'', graţie unei instalaţii mobile închiriate.

FC Voluntari a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Laurenţiu Marinescu (45+1 - penalty), după un fault comis de Ousmane Viera asupra lui Adrian Bălan. Sepsi a întors scorul după pauză, din două penalty-uri transformate de Istvan Fulop (49, 71), primul acordat la un duel între Yasin Hamed şi Marian Pleaşcă, iar al doilea după un fault comis de Lucian Cazan asupra lui Attila Hadnagy. FC Voluntari a smuls egalul în prelungiri, când Adrian Bălan (90+2) a marcat cu capul din centrarea lui Cazan.

Sepsi a avut două bare, prin Fulop (1) şi Obsivac (61), dar ilfovenii putea obţine toate cele trei puncte în final, însă Petre Ivanovici a ratat incredibil din şase metri (90+5).

Bogdan Bucurică (FC Voluntari) a părăsit terenul cu ambulanţa, în min. 60, după ce l-a lovit o minge în ureche.

La meci a asistat şi preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu.

FC Voluntari a câştigat ambele meciuri direct cu Sepsi OSK din sezonul regulat cu acelaşi scor, 3-0.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Voluntari 2-2 (0-1), stadion ''Municipal'' - Sfântu Gheorghe
Au marcat: Istvan Fulop (49 - penalty, 71 - penalty), respectiv Laurenţiu Marinescu (45+1 - penalty), Adrian Bălan (90+2).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Dragoş Istrate (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...