Liga I: Steaua București - ASA Târgu Mureș 2-1, în play-off

Steaua București a învins-o pe ASA Târgu Mureș cu scorul de 2-1 (1-0), duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Campioana s-a impus prin golul lui Adrian Popa (40) și autogolul lui Ivan Gonzalez (84), în timp ce pentru vicecampioană a înscris ex-stelistul Pablo Brandan (62 — penalty).

Steaua a dominat prima repriză și a ratat ocazii de gol prin Gabriel Enache (5), Fernando Varela (21), Thaer Bawab (24) și Nicușor Stanciu (44).

ASA a dat o replică mai bună după pauză, ratând două ocazii bune, prin Claudiu Voiculeț (51) și George Țucudean (60).

Steaua urcă pe primul loc al clasamentului, cel puțin până la meciul Astrei.

Steaua nu a mai pierdut de șase etape, iar în ultimele patru a obținut victorii. ASA a ajuns la cinci etape fără victorie, remizând în două și pierzând de trei ori.

Ambele meciuri din sezonul regulat s-au încheiat cu același scor, 1-1.

FC Steaua București — ASA Târgu Mureș 2-1 (1-0), Arena Națională — București
Au marcat: Adrian Popa (40), Ivan Gonzalez (84, autogol), respectiv Pablo Brandan (62 — penalty).
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitri asistenți adiționali: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin), Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Iulian Radu (București)
Observatori: Corneliu Fecioru (București) — CCA, Romulus Chihaia (București) — LPF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

5 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?