Medalii de aur şi la gimnastică! Sabrina  Voinea şi Amalia Puflea s-au impus la Europenele de la München

Weekend cu medalii pentru România! Nataţia, canotajul şi gimnastica au obţinut rezultate spectaculoase, iar perspectiva pentru Jocurile Olimpice din 2024, de la Paris, sunt îmbucurătoare. Gimnasta Sabrina Voinea s-a clasat pe locul 1, cu o medie de 13.250 (12.900 şi 13.600). Pe podium au mai urcat Ming Van Eijken (Franţa, 13.066) şi July Marano (Italia, 13.033).

Iar la sol gimnasta junioară Amalia Puflea a obţinut, duminică, medalia de aur, în timp ce Sabrina Voinea a luat bronzul, în finala de la sol.

La CE de la Munchen, România a mai obţinut medalii de argint cu echipa de junioare şi la individual-compus, prin Amalia Ghigoarţă. La CE de la München s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări.

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...