Mexic: Preşedintele Andres Manuel Lopez Obrador a discutat telefonic cu preşedintele ales al SUA, Joe Biden

Preşedintele Mexicului, Andres Manuel Lopez Obrador, a avut sâmbătă o conversaţie telefonică cu preşedintele ales al SUA, Joe Biden, şi a comunicat ulterior că ambii s-au angajat să colaboreze în beneficiul acestor ţări vecine, informează Reuters.

"Ne-am reafirmat angajamentul de a lucra împreună pentru bunăstarea popoarelor şi ţărilor noastre", a scris Lopez Obrador pe Twitter .

Ministrul mexican de externe, Marcelo Ebrard, a descris conversaţia drept "cordială" şi a scris pe Twitter : "Va exista o cooperare bilaterală extinsă şi o relaţie foarte bună între preşedinţii Mexicului şi Statelor Unite.Veşti bune!!!'

Liderii celor mai mari două economii din America Latină, Brazilia şi Mexic, l-au felicitat abia marţi pe Joe Biden, a doua zi după ce Colegiul Electoral american a confirmat victoria candidatului democrat în scrutinul prezidenţial din 3 noiembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan