Michel Platini a fost victima unui jaf. Hoții au fugit cu mai multe trofee și medalii

Michel Platini a fost victima unui jaf. Hoții au fugit cu mai multe trofee și medalii

Fostul fotbalist și președinte UEFA, Michel Platini, a fost victima unui jaf în locuința sa din Bouches-du-Rhône. Aproximativ douăzeci de trofee și medalii au fost furate.

Michel Platini a fost victima unui jaf FOTO EPA

Michel Platini a fost victima unui jaf FOTO EPA

Incidentul a avut loc vineri, 18 iulie 2025, în jurul orei 5:30 dimineața. Michel Platini s-a trezit brusc, după ce a auzit un zgomot venind dinspre grădina casei sale, relatează RTL .

Când a ieșit să vadă ce se întâmplă, a observat un individ cu glugă, îmbrăcat în negru, în fața ferestrei sale. Persoana a fugit imediat.

Potrivit sursei citate, fostul fotbalist a observat imediat urme de efracție în locuința sa. Un foișor din grădină i-a atras atenția în mod special, acolo unde își expune o parte dintre numeroasele trofee și medalii primite de-a lungul carierei.

Când s-a dus să investigheze, Michel Platini a constatat că aproximativ douăzeci dintre aceste distincții lipsesc. Valoarea pagubelor este în curs de evaluare.

Contactat de RTL, Parchetul din Marsilia a „confirmat deschiderea unei anchete pentru jaf calificat comis la domiciliul lui Michel Platini.” Brigada locală de jandarmi se ocupă de primele cercetări.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Un articol care dă fiori...

2 VIDEO Cea mai stranie întâmplare generată de furtuna din București

3 Ea este femeia care a declanșat un uriaș scandal sexual în Thailanda. A devenit multilionară în dolari din relații amoroase cu călugări budiști

4 Citiți asta / Toți mahării așa fac banii „grei”, nu firfireii care apar prin așa-zisele declarații de avere...

5 Scandal sexual la Kremlin