Militarii Batalionului 202 Apărare CBRN 'General Gheorghe Teleman' au început dezinfectarea străzilor din Suceava

Militarii Batalionului 202 Apărare CBRN (Intervenţie la Dezastre) "General Gheorghe Teleman", din subordinea Diviziei 2 Infanterie "Getica", au efectuat, în noaptea de marţi spre miercuri, o acţiune de dezinfectare a străzilor din municipiul Suceava, se arată într-o postare pe contul de Facebook al Forţelor Terestre Române.

"Începând cu azi-noapte (marţi spre miercuri n.r.), chimiştii Batalionului 202 Apărare CBRN au demarat acţiunile pentru dezinfecţia căilor rutiere din Suceava. Din 3 aprilie, militarii Batalionului 202 Apărare CBRN (Intervenţie la Dezastre) 'General Gheorghe Teleman', din subordinea Diviziei 2 Infanterie Getica, au derulat acţiuni pentru decontaminarea şi dezinfectarea căilor rutiere şi a spaţiilor exterioare din curtea Spitalului Judeţean de Urgenţă din municipiul Suceava. Misiunea lor, începând cu noaptea de 7/8 aprilie, s-a extins şi în alte zone din municipiul Suceava", precizează reprezentanţii Forţelor Terestre.

Un detaşament constituit din peste 70 de militari din Batalionul 202 Apărare CBRN operează 11 autospeciale de decontaminare a terenului şi personalului care utilizează o soluţie de dezinfectare pe bază de hipoclorit de sodiu.

"Sarcinile de dezinfectare necesită luarea unor măsuri de precauţie privind accesul persoanelor în zonele dezinfectate pentru o perioadă de timp de până la două ore, măsuri stabilite şi implementate de autorităţile locale sucevene", se mai arată în postarea Forţelor Terestre. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

3 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko