Ministrul de interne anunță iminenta reorganizare a Poliției și Jandarmeriei

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat luni că în această săptămână va fi realizat planul de reorganizare a Poliției Române în urma consultării cu structurile ministerului. Vela a spus că toate armele ministerului trebuie să trimită propunerile proprii de reorganizare până marți.

Marcel Vela a spus că Jandarmeria a transmis deja propria versiune de reorganizare și ”e de acord să copieze modelul Poliției de Frontieră”, care are doar cinci inspectorate regionale, în locul a 40 de inspectorate județene.

Ministrul nu a vrut să spună care este poziția sa legată de reorganizarea Poliției ”pentru a nu influența punctele de vedere transmise la minister”, dar a spus că organziarea pe inspectorate regionale în locul celor județene ar facilita comunicarea cu ministerul și ar duce la economii substanțiale, pentru că ”se reduc anumite posturi de conducere cu salarii foarte mari”.


populare
astăzi

1 De citit...

2 Se întâmplă și la nemți, chiar cu vârf și îndesat...

3 VIDEO Imagini cu noua moschee din Michigan, SUA...

4 Băsescu lansează un nou avertisment în legătură cu securitatea României și îl atacă pe șeful NATO: „Nu dă doi bani pe securitatea României”

5 „Operațiunea Epic Fury a fost de o aroganță uluitoare. Un atac nuclear ar aduce Armaghedonul”