Neagu, performanță uluitoare în Liga Campionilor: Bilanț fabulos pentru vedeta CSM-ului

Handbalul feminin din România traversează un sezon reușit, la nivel de cluburi. În Liga Campionilor, Rapid păstrează mari șanse de calificare în sferturi, iar CSM București a atins acest obiectiv, deși mai are două partide de jucat.

Cristina Neagu câștigă 20.000 de euro pe lună, la CSM București. FOTO: Arhiva Adevărul

Astăzi, „tigroaicele“ au învins Bietigheim, în deplasarea din Germania, pe „Arena Ludwigsburg“, scor 27-25. La pauză, a fost 15-12 pentru CSM. Ca de obicei, Cristina Neagu a avut o evoluție foarte bună la formația bucureșteană, trecându-și în cont cinci reușite. Potrivit Eurosport , după prestația de astăzi, Neagu a ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor, competiție pe care a câștigat-o în 2015, pe când era la Buducnost. Neagu are și două finale în Liga Campionilor (2010 și 2014) cu Oltchim Râmnicu Vâlcea, plus patru clasări pe locul 3 (2009, 2012, 2013 și 2018).

În acest sezon de Liga Campionilor, Neagu ocupă, momentan, locul 1 în clasamentul marcatoarelor, ajungând la 90 de goluri după partida de astăzi, cu Bietigheim. În ultimele două runde din faza grupelor, CSM București va întâlni, pe rând, Brest (acasă, 5 februarie) și Krim (deplasare, 12 februarie).