Nicușor Dan și-a dus fetița la școală în prima zi de școală. Președintele a anunțat că vor avea loc consultări cu federațiile la ora 13.00

Nicușor Dan și-a dus fetița la școală în prima zi de școală. Președintele a anunțat că vor avea loc consultări cu federațiile la ora 13.00

Președintele Nicușor Dan și-a dus copiii la școală în prima zi din noul an. Între timp, profesorii anunță proteste de amploare, părinții sunt nemulțumiți, iar copiii întâmpină prima zi cu tristețe.

Preşedintele României a oferit declarații jurnaliștilor la Școala Gimnazială nr. 150 din Bucureşti, unde învaţă fiica sa. Acesta a anunțat că vor avea loc consultări cu federațiile la ora 13.00, însă premierul Ilie Bolojan nu va participa la discuții.

De asemenea, Nicușor Dan a precizat că discuțiile au început cu educația, deoarece măsurile trebuiau finalizate până pe 8 septembrie.

Nicușor Dan, ducându-și copiii la școală, pe 8 septembrie/FOTO: Captură video Gândul

Nicușor Dan, ducându-și copiii la școală, pe 8 septembrie/FOTO: Captură video Gândul

Tot luni, Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Federaţia „Spiru Haret” și Federaţia Naţională Sindicală „Alma Mater” organizează luni, 8 septembrie, în București, o acțiune de amploare.

„Această acţiune de protest este expresia nemulţumirii profunde a personalului din educaţie faţă de refuzul constant al Guvernului de a abroga prevederile din Legea 141/2025”, transmit sindicaliştii.

Aceștia îl critică dur pe ministrul Educației, Daniel David: „Nici măcar în cel de-al doisprezecelea ceas nu recunoaşte problemele grave generate de decizii pripite luate de Guvern. Domnule ministru, recunoaşteţi public că aţi generat haos în învăţământ şi prezentaţi-vă demisia de onoare!”.

Sindicatele au subliniat că nu doresc sprijin politic la protes t: „Nu dorim şi nu vom permite ca protestul legitim al angajaţilor din învăţământ să fie instrumentalizat sau transformat într-o platformă pentru interese politice sau de altă natură. Acţiunea noastră este un demers strict profesional”.

Programul manifestațiilor din București

  • 10:00 - 11:00: Adunarea participanților în Piața Victoriei
  • 11:00 - 12:00: Pichetarea Guvernului României
  • 12:00 - 13:30: Marș de protest pe traseul Piața Victoriei – Bd. Nicolae Titulescu – Pasajul Basarab – Șos. Grozăvești – Palatul Cotroceni
  • 13:30 - 14:30: Pichetarea Palatului Cotroceni
  • 14:30 - 16:00: Defluirea participanților

Marșul dintre Piața Victoriei și Palatul Cotroceni va provoca blocaje rutiere . „Pe această cale, ne cerem scuze tuturor cetăţenilor care vor fi afectaţi. Recurgem la această formă de protest ca la o ultimă soluţie, după epuizarea tuturor celorlalte căi de dialog şi după mai bine de 5 săptămâni de pichetări”, au transmis sindicatele.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Primar PSD, fotografii în care agresează sexual o femeie în biroul Primăriei. Edilul susține că sunt realizate cu AI

2 Le Monde scrie lucruri despre care în România se tace... De ce oare?

3 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării

4 Generalul SIE în rezervă Nicolae Iană, fostul procuror militar Vasile Doană și doi rezerviști din SRI, vizați de percheziții în dosarul DNA legat de u…

5 STENOGRAME Apar nume noi în anturajul lui Călin Georgescu. Rețeaua de influență care s-ar fi lăudat că încearcă să îl scoată din țară