Nigel Farage, lovit cu un ou de o persoană nemulţumită de politicile promovate de UKIP

Nigel Farage, lovit cu un ou de o persoană nemulţumită de politicile promovate de UKIP

Incidentul nefericit în care a fost implicat Farage s-a petrecut în oraşul Nottingham, localitate un liderul UKIP a mers pentru a promova candidaţii partidului său din zona „East Midland” care doresc un loc în Parlamentul European, în urma alegerilor din mai.

Prostestarul care a susţinut că se numeşte Fred din Nottingham a reuşit să profite de neatenţia gărzilor de corp care-l însoţeau pe liderul UKIP şi i-a spart acestuia un ou în cap. În urma momentului dificil pentru Farage, acesta ales să se urce în maşină şi să abandoneze întâlnirea cu partizanii săi.

Bărbatul atacator a fost fotografiat înainte de ajungerea preşedintelui UKIP, în acele momente având în mâine o cutie de ouă şi un mesaj pe o pancartă: „UKIP: Sad, scared old men”.

Fred din Nottinhgam a declarat ofiţerilor de poliţie care l-au băgat într-o maşină pentru a-l duce la o secţie că „a realizat atacul pentru că nu este de acord cu politicile UKIP”.

Ulterior, a adăugat în cadrul unei scurte discuţii cu reporterul BBC că „aruncarea oului este binecunoscută formă de protest în ţara sa”, din acest motiv a ales o asemenea variantă de arăta nemulţumirea sa.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Un exemplar de vază al sinecurismului PSD

2 De ce se urăsc visceral rușii și ucrainenii? Un fost șef al spionilor români explică paradoxul care le scapă altor analiști

3 VIDEO Monica Tatoiu acuză că a fost „scuipată şi ameninţată” în faţa poliţiştilor după o reclamație. Poliţia Capitalei o contrazice

4 BREAKING Document / De ce tertip legal s-a folosit Savonea în cazul Cameliei Bogdan, unde miza este revizuirea sentinței de recuperare a prejudiciului d…

5 VIDEO Un mort și mai mulți răniți la Craiova după un conflict între interlopi!