O insulă australiană a primit numele reginei Marii Britanii, cu ocazia Jubileului de Platină

Premierul australian Anthony Albanese a fost cel care a oficializat schimbarea numelui Insulei Aspen în Insula Queen Elizabeth II.

Insula artificială care poartă acum numele reginei a fost inaugurată în 1963.

“Sărbătorim astăzi longevitatea reginei şi cei 70 de ani în serviciul Australiei şi Commonwealth-ului, care au inclus nu mai puţin de 16 vizite în ţara noastră”, a afirmat Albanese în cadrul unei ceremonii.

Australia a fost colonizată în 1788 de britanici şi este parte a Commonwealth-ului. Regina Elizabeth a II-a este şeful statului. În 1999 a avut loc un referendum la care 55 la sută dintre australieni au votat pentru menţinerea actualului statut al ţării.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / Când apar primele rezultate

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană