Ocaua lui Cuza, exponatul lunii ianuarie la Muzeul Național de Istorie a României

Muzeul Național de Istorie a României expune, în perioada 28 ianuarie - 15 februarie, în cadrul micro-expoziției "Exponatul lunii", instrumente de măsură - greutăți de 20, 10 și două ocale - măsură etalon de jumătate decalitru pentru materii uscate, metru etalon, măsură etalon pentru lichide.

Potrivit unui comunicat al MNIR, transmis luni AGERPRES, vernisajul va avea loc miercuri, începând cu ora 13,00, în Sala Lapidarium. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă