Parlamentul Ucrainei a adoptat legea anticorupție, după protestele în masă. Reacția Comisiei Europene

Parlamentul Ucrainei a adoptat legea anticorupție, după protestele în masă. Reacția Comisiei Europene

Parlamentul Ucrainei a adoptat un act normativ care restabilește independența a două instituții anticorupție, anulând practic măsurile controversate votate săptămâna trecută și care au declanșat cele mai mari proteste de la invazia pe scară largă a Rusiei, în urmă cu trei ani.

Ucrainenii au ieșit în stradă pe fondul legii controversate FOTO X

Ucrainenii au ieșit în stradă pe fondul legii controversate FOTO X

Legea a fost adoptată cu 331 de voturi pentru și niciun vot împotrivă — o răsturnare rapidă de situație față de proiectul votat săptămâna trecută, susținut inclusiv de partidul președintelui Volodimir Zelenski, Servitorul Poporului, potrivit The Guardian.

În momentul în care s-a aflat rezultatul votului, mulțimea adunată într-un parc din apropierea parlamentului a izbucnit în aplauze. A fost cel mai recent episod dintr-o serie de proteste desfășurate în ultima săptămână, la care au participat în special tineri ucraineni.

Pentru prima dată din 2022, sesiunea parlamentară a fost transmisă la televizor, fiind ridicată interdicția privind filmarea, impusă din motive de securitate. Înainte de vot, parlamentarii din opoziție au ținut discursuri virulente, criticându-l pe Zelenski și administrația prezidențială.

Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a reacționat pe rețelele sociale după votul din parlament, afirmând că legea „demonstrează o abordare principială” și că „Ucraina este angajată pe calea reformelor și a luptei împotriva corupției în drumul nostru către UE și NATO”.

„Am rezolvat problema”, a scris el.

Reacția Comisiei Europene

Comisia Europeană a transmis o reacție extinsă la votul din Ucraina.

Purtătorul de cuvânt pentru extindere, Guillaume Mercier, a declarat: „Ce pot spune este că UE și-a exprimat clar îngrijorarea față de adoptarea săptămâna trecută a amendamentelor la Codul de procedură penală din Ucraina. Mesajul nostru a fost mereu clar: Ucraina trebuie să clădească pe această fundație solidă în drumul său ca viitor stat membru al UE și să protejeze instituțiile anticorupție independente, care sunt pietrele de temelie ale statului de drept în Ucraina.”

Acesta a mai transmis că, prin votul de joi, 31 iulie, Parlamentul ucrainean a „restabilit garanțiile esențiale care asigură independența instituțiilor anticorupție”.

„În opinia noastră, noua lege abordează provocările-cheie privind independența NABU și SAPO. Vom analiza însă textul final, care abia a fost adoptat. Subliniez totodată că acesta nu este finalul procesului. Aderarea Ucrainei va necesita eforturi continue pentru a garanta o capacitate solidă de a combate corupția și pentru a respecta statul de drept. Ne așteptăm ca Ucraina să respecte aceste angajamente cât mai curând posibil și să ia măsuri decisive în domeniul statului de drept”, a mai spus el.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunțat în urmă cu o săptămână că instituțiile de aplicare a legii și cele anticorupție vor prezenta, în termen de două săptămâni, un plan comun de acțiune pentru întărirea sistemului de justiție.

Declarația a fost făcută pe 23 iulie, la o zi după ce șeful statului a semnat o lege criticată intens, despre care societatea civilă și o parte a opoziției afirmă că subminează independența principalelor structuri anticorupție – Biroul Național Anticorupție (NABU) și Parchetul Specializat Anticorupție (SAPO).

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 ALERTĂ Declarații de o perversitate rară ale ministrului PSD al Justiției pe tema legii privind pensiile magistraților anunțată de premierul Bolojan

2 Voi ați citit ce spune Kovesi despre România?

3 VIDEO Foarte interesante amănunte...

4 CTP reacționează la răscoala declanșată de reforma pensiilor speciale: „Magistrații de la noi, urmași de drept și de fapt ai nomenclaturii ceaușiste”

5 O tânără anti-vaccinistă de 23 de ani a murit, după ce a refuzat chimioterapia. Mama ei dă vina pe medici