Percheziții de amploare în Capitală; 10 polițiști, acuzați că luau mită pentru permise auto

Percheziții de amploare în Capitală; 10 polițiști, acuzați că luau mită pentru permise auto

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București efectuează marți dimineața 17 percheziții în Capitală, în cadrul unei anchete ce vizează obținerea frauduloasă de permise de conducere. Potrivit unui comunicat al Parchetului Capitalei, în acest dosar sunt urmărite penal 87 de persoane, pentru luare de mită, dare de mită, trafic de influență și cumpărare de influență.

Din primele informații rezultă că ar fi vorba despre 10 polițiști examinatori de la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), 30 de instructori, 40 elevi cursanți, restul fiind intermediari.

Aceștia vor fi audiați marți la sediul Parchetului Capitalei, unii fiind aduși cu mandat.

La acțiune participă ofițeri de poliție din cadrul Direcției Generale Anticorupție, cu sprijinul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, Serviciului Român de Informații și Departamentului de Informații și Protecție Internă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

4 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”