Președintele Poloniei anunță că nu va promulga legea de reformare a Curții Supreme

Președintele Poloniei, Andrzej Duda, a anunțat luni că nu va promulga proiectele de lege privind reforma Curții Supreme și a Consiliului Național al Magistraturii care, potrivit criticilor, afectează independența justiției, relatează agențiile internaționale de presă.

"Această lege (cu privire la Curtea Supremă) nu va întări sentimentul de justiție în societate. Aceste legi trebuie să fie rectificate", a declarat șeful statului într-o declarație televizată. 'Reformele justiției sunt necesare, însă nu trebuie să genereze confruntări în cadrul societății și nici să ducă la divizarea țării', a adăugat Duda, citat de EFE.

'Am decis să trimit legea înapoi la Sejm (camera inferioară a Parlamentului — n.r.), ceea ce înseamnă că mă voi opune prin veto proiectului de lege privind Curtea Supremă, cât și celui privind Consiliul Național al Magistraturii', a continuat Duda, potrivit Reuters.

Mai multe mii de persoane au manifestat în întreaga Polonie în ultimele zile împotriva reformelor în domeniul justiției, inițiate de conservatorii aflați la putere, estimând că acestea subordonează sistemul judiciar puterii politice.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan