Preşedintele SUA l-a acuzat pe Donald Trump pentru evenimentele din 6 anuarie 2021

Preşedintele SUA l-a acuzat pe Donald Trump pentru evenimentele din 6 anuarie 2021

Supporters of US President Donald Trump confront Capitol police officers at the US Capitol on January 6, 2021, in Washington, DC. - Demonstrators breeched security and entered the Capitol as Congress debated the a 2020 presidential election Electoral Vote Certification. (Photo by SAUL LOEB / AFP)

Preşedintele Statelor Unite, Joe Biden, l-a acuzat în mod repetat pe predecesorul său, Donald Trump, în cadrul discursului care marchează un an de la incidentul petrecut pe 6 ianuarie 2021, când susţinători ai fostului preşedinte american au luat cu asalt clădirea Congresului SUA. În discursul său televizat, Joe Biden a declarat că refuzul lui Donald Trump de a se recunoaşte înfrânt în alegerile prezidenţiale din noiembrie 2020 a fost scânteia care a dus la izbucnirea insurecţiei armate de la Capitoliu. Preşedintele Biden l-a mai acuzat pe Donald Trump că a încercat să rescrie istoria şi a îndemnat americanii să fie uniţi în apărarea statului de drept.

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 6 ianuarie)/mbaciu/pvelisar

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?