Referendum în Turcia: Tabăra 'da' este în frunte, dar nu așa de puternică precum ne-am așteptat, declară vicepremierul

Referendum în Turcia: Tabăra 'da' este în frunte, dar nu așa de puternică precum ne-am așteptat, declară vicepremierul

Cu toate că se află în frunte, tabăra "da" nu a câștigat atât de multe voturi pe cât ne-am așteptat, a declarat duminică vicepremierul Veysi Kaynak, pe măsură ce votul în favoarea modificării Constituției, care i-ar oferi președintelui Recep Tayyip Erdogan prerogative sporite, pierde din avantajul pe care îl avea în fața taberei care se opune reformelor, informează Reuters.

*UPDATE Referendum în Turcia: Tabăra 'da' conduce cu 52,38% după numărarea a peste 90% din voturi (Anadolu)

*UPDATE Votul la referendumul constituțional din Turcia s-a încheiat

*Referendum în Turcia: Se pare că oamenii au aprobat noul sistem, declară un consilier al președintelui Erdogan

De altfel, după ce oponenții modificării Constituției au câștigat teren în ultimele ore, situându-se în frunte la Istanbul, cel mai mare oraș al Turciei, tabăra "nu" conduce acum și în capitala Ankara, obținând cu puțin peste 50% din voturi, potrivit CNN Turk, citat de Reuters.

Astfel, rezultă că oponenții reformelor președintelui Erdogan au câștigat în cele mai mari orașe ale Turciei: Istanbul, Ankara și Izmir.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

4 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?