REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Galaţi: Victor Ponta a obţinut 54,02% din voturi, iar Klaus Iohannis 45,97%

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Galaţi: Victor Ponta a obţinut 54,02% din voturi, iar Klaus Iohannis 45,97%

Candidatul PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a obţinut 54,02% din voturi, în timp ce pe contracandidatul său, Klaus Iohannis (ACL), l-au votat 45,97%, din electori, în judeţul Galaţi, în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, arată datele centralizate de BEJ din toate cele 436 secţii de votare.

Purtătorul de cuvânt al BEJ Galaţi, Andi Mihalache, a declarat că Victor Ponta a primit 162.011 voturi, iar Klaus Iohannis 137.896 de voturi, din cele 299.907 voturi valabil exprimate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Acesta a precizat că 522.180 de alegători s-au aflat pe listele permanente în judeţul Galaţi, în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, şi au votat 304.807 persoane, rezultând astfel o prezenţă la urne de 58,37%.

Totodată, din cele 304.807 persoane care şi-au exercitat dreptul de vot, 279.450 s-au aflat pe listele permanente, 21.851 în tabelul cu listele suplimentare, iar 3.506 au utilizat urna mobilă.

Mihalache a mai spus că 4.900 de voturi au fost declarate nule.

Purtătorul de cuvânt al BEJ a precizat că aceste rezultate au fost centralizate din toate cele 436 secţii de votare din judeţ, urmând să fie validate de către Biroul Electoral Central.

La primul tur al alegerilor prezidenţiale, potrivit rezultator finale furnizate de BEJ, Victor Ponta obţinuse, în judeţul Galaţi, 48,11% din voturile electoratului, iar Klaus Iohannis 24,97%, pe locul al treilea în judeţ situându-se Călin Popescu Tăriceanu, cu 5,97% din voturi.


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

2 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley

3 BREAKING Moment negru în Justiție! / Sute de dosare de corupție dinamitate după ce Curtea Supremă a decis că polițiștii judiciari de la DGA au dreptul s…

4 BREAKING Se strânge lațul? / Păgubiții Nordis fac plângere penală la DNA împotriva lui Ciolacu, Grindeanu și Vicol

5 BREAKING Ce se întâmplă? / Portavionul american USS Nimitz și-a schimbat brusc traseul și se îndreaptă spre Orientul Mijlociu!