România a avut cel mai mare deficit de cont curent din UE în T3 2021

În trimestrul al treilea al anului trecut, Uniunea Europeană a înregistrat, pe ansamblu, un excedent de cont curent de 72,1 miliarde euro, însă în rândul ţărilor membre, cele mai mari deficite de cont curent au fost înregistrate în România (minus 4,9 miliarde de euro) şi Polonia (minus 3,5 miliarde de euro), arată datele publicate marţi de Eurostat.

În total, 17 state membre UE au înregistrat excedente de cont curent în T3 2021, nouă state (printre care şi România) au avut deficite de cont curent şi doar o singură ţară (Lituania) a avut o situaţie de echilibru a contului curent în trimestrul al treilea al anului trecut.

Cele mai mari excedente de cont curent au fost înregistrate în Germania (53,2 miliarde de euro), Irlanda (23,3 miliarde de euro), Italia (20 de miliarde de euro) şi Ţările de Jos (19,1 miliarde de euro).

În trimestrul al treilea al anului trecut, excedentul de cont curent al UE s-a redus până la 72,1 miliarde de euro (2% din PIB-ul UE), de la un excedent de 103,1 miliarde euro (2,9% din PIB) în trimestrul al doilea. Acest lucru s-a datorat în primul rând diminuării excedentului înregistrat de pe urma schimburilor de bunuri, până la 53,4 miliarde de euro, de la 76,2 miliarde de euro în trimestrul al doilea, în timp ce excedentul de pe urma schimburilor de servicii a crescut până la 29,7 miliarde euro, de la 25,3 miliarde euro în trimestrul al doilea. AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană