Rusia a lovit din nou portul ucrainean Odesa. O dronă ucraineană a fost doborâtă lângă Moscova

Rusia a lovit din nou portul ucrainean Odesa. O dronă ucraineană a fost doborâtă lângă Moscova

Rusia a lansat mai multe rachete asupra oraşului-port Odesa din sudul Ucrainei, vineri seara, lovind o clădire rezidenţială şi un depozit de cereale, informează sâmbătă media ucrainene, potrivit agenției dpa, citată de Agerpres.

Odesa. FOTO arhivă Profimedia

Odesa. FOTO arhivă Profimedia

Potrivit autorităţilor locale, patru persoane au fost rănite.

Forţele militare ruse au tras rachete Onik, care de obicei sunt folosite împotriva unor ţinte pe mare, de pe lansatoare situate în peninsula Crimeea , pe care a anexat-o în 2014, notează presa ucraineană.

De cealaltă parte, armata rusă a anunţat că a doborât o dronă ucraineană lângă Moscova, sâmbătă dimineaţa. Aparatul a fost interceptat deasupra oraşului Istra, situat la vest de capitala rusă.

Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a confirmat că drona a fost doborâtă. Nu s-au înregistrat pagube la sol în urma căderii resturilor de dronă, însă, la fel ca în atacuri anterioare cu dronă, traficul aerian de pe aeroporturile Vnukovo şi Şeremetievo din Moscova a fost suspendat temporar, iar zborurile au fost anulate.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 VIDEO A devenit doar o chestiune de moment până când Alexandra Stan va umbla goală pe stradă?