S-a interzis realimentarea aeronavelor rusești în Turcia

S-a interzis realimentarea aeronavelor rusești în Turcia

Joi, portalul turc AirportHaber a transmis că Ministerul Comerțului din Turcia ar fi ordonat interzicerea deservirii unui număr de aeronave ale companiilor ruse din cauza sancțiunilor SUA. Potrivit portalului turc, interdicția a afectat realimentarea navelor și serviciile de handling la sol.

Avioane Aeroflot. Foto: Shutterstock

Avioane Aeroflot. Foto: Shutterstock

Decizia, potrivit portalului, a fost luată pe baza unui ordin de la Departamentul de Comerț al SUA și se aplică zborurilor către Rusia sau Belarus. Portalul a publicat, de asemenea, o listă de aeronave cu numere coadă care se încadrau sub aceste restricții. Este vorba de 15 avioane Aeroflot, două de la Rossiya, cinci de la S7, patru de la Utair, două de la Yamal, câte una de la Azur air și Pegas fly. În plus, lista include șapte avioane Belavia și o aeronavă a companiei iraniene Mahan. Explicațiile sau comentariile oficiale pe această temă din partea structurilor responsabile din Turcia nu au fost încă primite de TASS.

În ianuarie, în presa rusă a apărut o scrisoare a companiei turce de handling Havas, în care operatorul avertizează asupra riscurilor deservirii a 170 de aeronave pe aeroporturile țării, activitate care ar intra sub sancțiunile SUA la export - interzicerea realimentării, întreținerea și repararea unor astfel de aeronave în străinatate.

În aceste condiții, compania turcă i-a sfătuit pe transportatorii ruși să planifice zboruri către Turcia cu aeronave care conțin mai puțin de 25% din piese fabricate în America. Între timp, nu existaeră astfel de restricții pentru aeronavele rusești după apariția acestei scrisori.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Ascultați și citiți ce spune această procuroare despre dosarele lui Vanghelie!

3 VIDEO Cine sunt cei 11 magistrați care s-au dus să vorbească deschis, în fața camerelor de vederi, despre justiție cu președintele

4 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

5 De citit... / Frații „suedezi” Micula atacă România prin intermediul unui mare site conservator și pro-trumpist