Sancţiuni: Recurs introdus de trei oligarhi, printre care Abramovici, în faţa justiţiei UE

Trei oligarhi ruşi, printre care miliardarul Roman Abramovici, au sesizat justiţia europeană pentru a obţine anularea sancţiunile impuse lor de UE în urma invaziei ruse a Ucrainei, potrivit unor surse din tribunalul Uniunii, citate de AFP.

Ceilalţi doi oameni de afaceri, suspectaţi a avea legături cu Vladimir Putin, sunt Petr Aven şi Mihail Fridman, trecuţi pe lista neagră a UE în februarie-martie în urma ofensivei ruse.

Roman Abramovici era din 2003 proprietarul clubul de fotbal Chelsea care a fost scos la vânzare cu câteva zile înainte ca oligarhul să fie sancţionat de guvernul britanic.

Achiziţia sa, aprobată de guvernul britanic şi de Premier League, de către un consorţiu condus de omul de afaceri american Todd Boehly a fost finalizată luni.

Petr Aven este cunoscut pentru uriaşa sa colecţie de opere de artă rusă. Un tablou aparţinându-i, prezentat în cadrul expoziţiei Morozov la Paris, a fost "blocat" şi a rămas în Franţa.

Sancţiunile europene constau în îngheţarea activelor şi interzicerea vizelor în UE.

Peste o mie de personalităţi se află pe lista neagră a UE, înfiinţată în 2014 după anexarea Peninsulei Crimeea. A fost extins considerabil ca urmare a războiului dus de Moscova în Ucraina. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

3 „Aș fi putut să am doar grădinița sau 4 clase”. Aroganța șefului CJ Ilfov, Hubert Thuma, în scandalul CV-ului: „Am fost ales de oameni”

4 Dezvăluirile unui fost ofițer KGB din culisele presupusei acțiuni de kompromat împotriva lui Trump la Moscova

5 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”