Serbia a început construcţia unei fabrici care va produce vaccinul chinezesc anti-COVID-19 Sinopharm

Preşedintele sârb Aleksandar Vucic a inaugurat joi lucrările de construcţie a unei uzine care va produce vaccinul chinezesc anti-COVID-19 Sinopharm în Serbia, relatează AFP.

Noua fabrică, amplasată la Zemun, o suburbie a capitalei Belgrad, va fi realizată printr-o investiţie comună a Serbiei, Chinei şi Emiratelor Arabe Unite, în valoare de circa 30 de milioane de euro.

Prevăzută să devină operaţională în primul trimestru al anului viitor, această unitate va produce circa trei milioane de doze de vaccin pe lună.

"Sunt mândru, întrucât Serbia, în cooperare cu China şi Emiratele Arabe Unite va dispune de o uzină care va putea să furnizeze vaccinuri ţărilor din regiune şi Europei'', a declarat Aleksandar Vucic.

În luna ianuarie, Serbia a început să producă la un laborator din Belgrad şi vaccinul rusesc Sputnik V.

Obişnuită să manevreze între influenţele rivale din Est şi Vest, Serbia a cumpărat milioane de vaccinuri anti-COVID-19 chinezeşti, ruseşti şi occidentale.

Această ţară din Balcani care numără circa şapte milioane de locuitori a lansat iniţial o campanie de vaccinare anti-COVID-19 rapidă, care însă între timp a încetinit. Puţin mai mult de jumătate dintre adulţii sârbi au fost până în prezent vaccinaţi.

În prezent Serbia se confruntă din nou cu o înmulţire a infectărilor, miercuri înregistrând peste 5.000 de noi cazuri de COVID-19. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...