Sorana Cîrstea a învins-o pe Monica Niculescu şi s-a calificat în turul al doilea la Indian Wells (WTA)

Sorana Cîrstea a învins-o pe Monica Niculescu fără drept de apel, cu 6-2, 6-3, într-un duel românesc desfăşurat joi, în prima rundă a turneului de tenis WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8.648.508 dolari.

Cîrstea s-a impus într-o oră şi 18 minute. Sorana a condus cu 5-0 în setul al doilea, dar Niculescu a avut un reviriment, a salvat trei mingi de meci, însă în cele din urmă Cîrstea a reuşit să obţină victoria.

Niculescu (30 ani, 71 WTA), venită din calificări, după victorii cu americanca Ann Li şi italianca Roberta Vinci, are acum 5-4 în meciurile directe cu Sorana (27 ani, 35 WTA), remarcabil fiind şi faptul că ele s-au înfruntat şi anul trecut în primul tur la Indian Wells.

Monica s-a impus la primul lor duel, în 2004, într-un turneu futures la Iaşi, cu 6-1, 7-6 (2), în sferturile de finală. A doua victorie a venit în 2008 la Zurich, în primul tur al calificărilor, cu 6-4, 6-4. În 2009, în primul tur la Moscova, Niculescu a profitat de abandonul Soranei la scorul de 3-0, apoi în 2010 în ultimul tur al calificărilor la Montreal, Monica a învins cu 6-3, 6-3, pentru ca anul trecut la Indian Wells tot ea să câştige, cu 4-6, 6-3, 6-1.

Cîrstea a reuşit prima sa victorie contra Monicăi în 2006, la un turneu futures la Bucureşti, cu 6-3, 4-6, 5-7, în semifinale. Al doilea succes a venit în 2009, la 's-Hertogenbosch, cu 7-5, 3-6, 3-6, în primul tur, iar cel mai recent a fost în 2017, la Nurnberg, când Monica a abandonat în primul tur, la 6-4, 1-0 pentru Cîrstea.

Monica va primi un cec de 15.610 dolari şi 40 de puncte WTA, în timp ce Sorana şi-a asigurat 25.465 dolari şi 35 de puncte.

Sorana Cîrstea va avea un meci dificil în turul secund, cu americanca Venus Williams, cap de serie numărul opt. Williams s-a impus în singura lor confrunta, în 2010, în turul al doilea la Miami, cu 6-4, 6-3.