Steaua s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după 2-0 cu FC Botoșani

Steaua București s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii la fotbal, joi seara, după ce a învins-o în deplasare pe FC Botoșani cu scorul de 2-0 (1-0), într-un meci din sferturile de finală ale competiției.

Golurile echipei antrenate de Laurențiu Reghecampf au fost marcate de Alexandru Tudorie (45+2), Ovidiu Popescu (49), ambele din centrările croatului Antonio Jakolis, recent transferat de la CFR Cluj.

Steaua, câștigătoarea celor două ediții ale Cupei Ligii, a aliniat patru debutanți sub tricoul roș-albastru, portarul Edi Stăncioiu (ex-ASA), congolezul Moke (ex-FC Voluntari), croatul Jakolis (ex-CFR Cluj) și juniorul Dennis Man (ex-UTA).

Vlad Achim a fost în premieră căpitan al Stelei și a fost eliminat destul de ușor în minutul 79, pentru al doilea cartonaș galben.

În penultimul act al competiției, Steaua o va înfrunta pe învingătoarea dintre Dinamo și Astra Giurgiu, în dublă manșă, pe 21-22 decembrie, respectiv 1-2 martie 2017.

FC Botoșani — FC Steaua București 0-2 (0-1), Stadion Municipal — Botoșani
Au marcat: Alexandru Tudorie (45+2), Ovidiu Popescu (49).
Cartonaș roșu: Vlad Achim (Steaua, 79).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); arbitri asistenți: Stelian Slabu (Brașov), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) — CCA, Ioan Valer Șulea (Brașov) — LPF

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale